Tylko dziś; ATD IV Świat

ŚRODA, 19 PAŹDZIERNIKA 2011

Tylko dziś; ATD IV Świat


..
..
Czujecie to Drodzy Biedacy, czujecie wyraznie..? – oto już jest
widać ją !
..
Chciałem wtedy wstać w tej poczekalni dworca PKP, wejść na te niebieskie plastikowe siedlisko;
zawołać; „oto już jest..” –
..zbierałem siły, ale nawet nie mogłem się położyć tam na chwilę, złapać oddech po tym bigosie z uroczystości..
.. – starannie porozdzielali, żeby tylko siedzieć można było; Łaskawcy!
Bo najpierw trzeba się położyć, odpocząć – potem wstać i zawołać jak Zaratustra;

„Przeszłych wyzwolić wszelkie „Było” przetworzyć w ” Takom ja właśnie pragnął!” – oto co bym dopiero wyzwoleniem zwał!”
(Friedrich Nietzsche, Tako rzecze Zaratustra,O wyzwoleniu)
..
„Trzeba się pogodzić z tym co się stało, co jest..!” – to jest pierwszy krok, ale nie powiedziałem ani słowa, tylko słuchałem i notowałem – potem na dole..
To jest drugi krok; notować..pilnie notować; każdy dzień ma swoją story i swoje plany!
..
Wtedy jak szedłem z Ogrzewalni z chlebem, chciałem pogłaskać przez siatkę psa; omal mi palca nie odgryzł! – lecz i tak notowałem.
Kiedyś tu umieszczę tamte notatki, teraz ale przytoczę jak opisali pięknie 17 pazdziernika 2004 – na stronie Caritas – tamte pamiętne (dla mnie) uroczystości;
Cytuję in extenso;

Kielce: na dworcu PKP obchodzono Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Nędzy

Warsztaty artystyczne, wystawa prac plastycznych i Msza św. sprawowana na dworcu PKP złożyły się na kieleckie obchody Światowego Dnia Sprzeciwu wobec Nędzy. Udział w nich wzięli bezdomni i ubodzy.
Kielce, 17.10.2004

Warsztaty artystyczne, wystawa prac plastycznych i Msza św. sprawowana na dworcu PKP złożyły się na kieleckie obchody Światowego Dnia Sprzeciwu wobec Nędzy. Udział w nich wzięli bezdomni i ubodzy. Przybyli też goście z Francji. Dzień ten ogłosiła ONZ z inspiracji ks. Józefa Wrzesińskiego, francuskiego kapłana polskiego pochodzenia, założyciela Ruchu ATD (Pomocy dla Wszelkiego Nieszczęścia) Czwarty Świat.

– Obchody tego Dnia mają pokazać, że każdy ma swoją godność. Ci ludzie często o tym zapominają, ponieważ przytłoczeni są swoimi problemami – powiedziała KAI Anna Śleźnik z kieleckiego oddziału ATD.

– W tym dniu trzeba pokazać, że bezdomni i ubodzy żyją wśród nas przez cały rok. Może to niczego nie zmieni, ale o tym trzeba przypominać i być z nimi – mówił Jean Benoit z ATD w Paryżu.

Pod brzozowym krzyżem upamiętniającym zmarłych bezdomnych, który od dwóch lat stoi na trawniku przed budynkiem dworca, złożono kwiaty i zapalono znicze. Podczas warsztatów ubodzy uczyli się, jak namalować obraz, wykonać stroik z kwiatów lub martwych przedmiotów. Można było obejrzeć prace, które powstały podczas poprzednich warsztatów: obrazy przedstawiające kwiaty, pejzaże, architekturę i fantastyczne wizje przyszłości.

Mszę św. koncelebrowaną na galerii dworca PKP odprawił ks. prałat Edward Skotnicki, opiekun biedaków. W kazaniu ks. Andrzej Drapała, zastępca dyrektora kieleckiej Caritas, podkreślał, że wszyscy jesteśmy głęboko w miłującym sercu Pana Boga. – Jeżeli On nas tak umiłował, to trudno oprzeć się miłości. Miłujmy się więc nawzajem – mówił ks. Drapała do przybyłych oraz podróżnych, którzy oczekiwali na pociąg.

Po Mszy św. każdy mógł otrzymać gorący posiłek przygotowany przez kolejarzy. Na dworzec przybyło kilkudziesięciu bezdomnych i ubogich. Obchody Światowego Dnia Sprzeciwu wobec Nędzy zorganizowały w Kielcach Ruch ATD i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Ks. Józef Wrzesiński (1917 – 1988), pracował na rzecz nędzarzy, a nawet mieszkał wśród nich. Założony przez siebie Ruch Pomocy dla Wszelkiego Nieszczęścia nazwał równocześnie Czwartym Światem, ponieważ czwartym światem byli dla niego ludzie skrajnie ubodzy, bezdomni. “Nędzę stworzyli ludzie i ludzie mogą ją zlikwidować” – mówił. Obecnie ATD działa na 4 kontynentach (oprócz Australii), posiada status konsultacyjny przy ONZ i Radzie Europy. Należą do niego ludzie różnych wyznań, również niewierzący. Wśród najuboższych pracuje ok. 400 wolontariuszy Ruchu. W 1997 r. otwarty został proces beatyfikacyjny ks. J. Wrzesińskiego.

http://www.caritas.pl/caritas-diecezji-kieleckiej/2138-kielce–na-dworcu-pkp-obchodzono-swiatowy-dzien-sprzeciwu-wobec-nedzy

..
William James;Przyjmuj to, co jest.
Akceptacja tego, co się stało,
jest pierwszym krokiem do pokonania
skutków wszelkich niepowodzeń.
..
Fakt.
15:36

Reklamy

Tagi: , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: